Our range of products include stainless steel mixing vessel, ss mixing vessels, stainless steel mixing tank, high speed mixer, mixing tank with agitator and stainless steel agitator tank.
₹ 330000 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Agitator Type | High Shear |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Chemical, Cosmetic, Food, Pharma |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Finishing | Matt Finished |
| Client | Pharmaceutical |
| Automation Grade | Automatic |
| Vessel Capacity | 1000 L |
| Capacity | 2000 L |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Pharma, Food, Cosmetic, Chemical |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Finishing | MIRROR |
| Grade | SEMI |
| Usage/Application | PHARMA |
| Color | STEEL |
| Widely Use For | PHARMA -COSMETICS-CHEMICAL |
| Flange | SORG |
| Frequency | 50HZ |
| Vessel Capacity | 200 L |
| Capacity | 5000 L |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Usage/Application | CHEMICAL-PHARMA |
| Agitator Type | Anchor |
| Phase | 3 PHASE |
| Application | Chemical |
| Surface Treatment | MATT TYPE |
| Brand | KRISH |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Automation Grade | SEMI-AUTOMATICS |
| Frequency | 50HZ |
| Power Source | 440 V |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Mixing Tank 1KL SS316 Jacketed SS304
| Volumetric Capacity | 1200 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 1000 kg |
| Dimension | 1000 mm ID x 1500 mm Height |
| Shell / Cone / Flat Thickness | 3 mm Thickness. |
| Shell / Cone / Flat Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation | Vertical |
| Both Side End | Top Dish / Bottom Dish |
| Jacket For Heating / Cooling | 1100 mm ID x 1250 mm Height (SS 304) |
| Jacket Thickness | 3 mm |
| Internal coil for cooling | NA |
| Internal coil Turns | NA |
| Shafting Diameter | 45 MM (SA 240 GR .316) |
| Agitator type | Anchor Type/ Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 3 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (PRIMIUM / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | Side Flip / As Per Requirement |
| Jacket / Internal Coil Testing pressure | NA |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Matt Finishing |
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Application | Powder Mixing |
| Batch Capacity | 200 kg |
| Motor Power | 18.5 kW |
| Mixer Speed | 1500 rpm |
| Bowl Material | SS304 |
| Discharge Type | Pneumatic Discharge |
| Capacity | 500 L |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 775000 / Piece Get Latest Price
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Side Entry |
| Material | SS304 |
| Agitator Type | Anchor |
| Usage/Application | PHARMA |
| Phase | 3 PHASE |
| Application | Pharmaceutical |
| Size | 2000 TO 10000 Liter |
| Surface Treatment | mirror |
| Brand | KARADANI |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Automation Grade | SEMI |
| Finishing Type | MIRROR |
| Frequency | 50 HZ |
| Capacity | 3000 L |
| Tank Capacity | 2000 L |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 975000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| MOC | SS316 |
| Capacity | 500 Liters |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Design | With Bolted Flanged Top Dish |
| Material | SS316 |
| Agitator Type | Paddle |
| Height | 2500 mm |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Color | SILVER |
| Mounting Type | Top Entry |
| Power | 10 HP |
| Heating | Steam, Thermic, Oil |
| Voltage | 440 VOLTAGE |
| Finish | Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| APPLICATION | CHEMICAL |
Minimum order quantity: 01 Piece
| Volumetric Capacity | 3000 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 2000 kg |
| Dimension | 1400 mm ID x 1700 mm Height +271 MM Dish Depth |
| Shell /Dish Thickness | 6/8 mm Thickness. |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Top and Bottom Body Flange | 98 MM Thk x 1600 MM OD (SS316L) |
| Spray Ball-1 DMW Inlet | 2" Sch. LWN RF 150 |
| Outlet | 4" Sch. Pad Type RF 150 |
| PSV Discharge Line | 3" Sch. 40S WN RF 150 |
| Radar Level Transmitter | 3" Sch. 40S WN RF 150 |
| Pressure Gauge and Transmitter | 2" Sch. LWN RF 150 |
| Temperature Transmitter | 1.5" Sch. 13.45 LWN RF 150 |
| Agitator Nozzle | 10" Sch. Pad Type RF 150 |
| Light Glass | 4" Sch. Pad Type RF 150 |
| Vent Spare | 3" Sch. 40S WN RF 150 |
| Powder Inlet | 6" Sch. 40S WN RF 150 |
| Oxidiser-1 Inlet | 2" Sch. LWN RF 150 |
| Common Header-1 | 4" Sch. 40S WN RF 150 |
| Spare (2 Nozzles) | 2" Sch. LWN RF 150 |
| Spare | 3" Sch. 40S WN RF 150 |
| Nitrogen Blanketing | 2" Sch. LWN RF 150 |
| PVRV Inlet | 3" Sch. 40S WN RF 150 |
| Hand Hole with Sight Glass | 8" Sch. 40S WN RF 150 |
| Spray Ball-2 DMW Inlet | 2" Sch. LWN RF 150 |
| Baffle Plate Bolted | 120 MM x 1368 MM x 10 MM Thk 4 NOS |
| Surface Preparation | Internal And external Acid Pickeling,Internal 240 Grit Electro Polished, MS -Sandblasted and painted for external surfaces |
| Gasket | 4.5 THK. SS 316L SPWD GASKET, WITH PTFE WINDING, SS 316L INNER RING & SS 304 OUTER RING |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | PTFE |
| Vessel Testing pressure | As per Drawing |
| Finishing | 4.62 |
| Provided Test | PMI , RT 100% , DP Test , Bubble Test |
₹ 1265000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 12000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Agitator Type | Paddle |
| Motor Power | 5.5 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Pharma |
| Jacket Type | Jacketed |
| Shaft Seal Type | Stuffing Box |
| Volumetric Capacity | 12000 Liter. (Water) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 10000 KG |
| Dimension | 2500 mm ID x 2500 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 4 mm Thickness |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR 316 |
| Orientation | Vertical |
| Both Side End | Top Flat / Bottom Cone |
| Jacket For Cooling | 2600 mm ID X 2250 mm Height (SS 316) |
| Jacket Thickness | 2.5 mm Thickness |
| Shafting Diameter | 40 MM (SS 316) |
| Agitator type | Flat type |
| Baffle Plate | 4 No’s (SS316) with 5 MM Thickness |
| Motor | 7.5 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP (CG / BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel MS IS2062 with Painted |
| Connection For Inlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Outlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Cleaning Jet | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Drain | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Spare | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Jacket Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Jacket Outlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 400 NB |
| Jacket Testing pressure | 1 Kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Acid cleaning |
| Paint On MS Part | Red Oxide + Paint |
| Bottom Support | 4 Nos Resting Lugs MS IS2062 |
| Ladder | MS IS2062 |
| Cage & Railing | MS IS2062 |
| Control Panel | 7.5 Hp VFD with Temprtacture display only |
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India