Our range of products include gmp jacketed reactor, chemical reactor vessel, chemical process reactor, jacketed reaction vessels and ss double jacketed vessel.
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Jacket Type | Full Jacket |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Type of Machine | Surgical Glove Making Machine |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Usage/Application | GMP |
| Automation Grade | Manual |
| Max Temperature | UPTO 300 DEGREE |
| Material Grade | SS316 |
| Contact Parts | SS316 |
| Country of Origin | Made in India |
| End Polisher | Mirror Polished |
| Rotor Speed | 48-50 |
| Speed | 1440 RPM |
| Warranty | 1 YEAR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 L |
| MOC | SS316 |
| Design | Jacketed |
| Usage/Application | Industrial |
| Max pressure | 10 bar |
| Max temp | 250 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating | Oil, Thermic, Steam |
| Finish | Mirror, Internal matt, Internal mirror, Matt |
| Mounting | Platform |
| Orientation | Vertical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are enlisted amongst leading and trusted companies for offering a wide range of SS Mixing Vessels.
Specifications:
Uses:
₹ 790000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| SS Grade | SS304 |
| Reactor Type | Limpet Coil |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 10 kg |
| Max Temperature | 250 CENTIGRADE |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | KRISH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 10KL SS316 Jacketed MS
| Volumetric Capacity | 12000 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 10000 kg |
| Diameter Details: | |
| Dimension | 2125 mm ID x 2850 mm Height |
| Shell /Dish Thickness | 10 mm & Top Dish 10 mm / Bottom Dish 14 mm Thickness. |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Jacket Details: | |
| Jacket For Heating / Cooling | 2295 mm ID x 2320 mm Height (MS IS2062) |
| Jacket Thickness | 8 mm Shell & 10 Bottom Dish Thk. |
| Internal coil for cooling | NA |
| Design Details: | |
| Operating Pressure | 3 kg/cm2 (g) |
| Hydro Test Pressure | 3.9 kg/cm2 (g) |
| Jacket Operating Pressure | 4 kg/cm2 (g) |
| Jacket Design Pressure | 5.2 kg/cm2 (g) |
| Main Vessel & Jacket Temperature | 100 Degree C |
| Shafting Details: | |
| Shafting Diameter | 137 MM (SS 316) |
| Agitator type | Boxed Gate Type Anchor |
| Baffle Details: | |
| Baffle Size | 100 mm Width x 5 mm Thk (Angle Boxed Baffle) |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Baffle MOC | SS316 |
| Motor Details: | |
| Motor | 40 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box ( Bonfiglioli/ELECONE) |
| Final RPM | 45 RPM |
| Lentral & Stuffing Box Details: | |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Centre Pad | MS x SS316 Bushed |
| Coupling | Flexible Coupling |
| Sealing | Jacketed Water Cooled Stuffing Box With Gland Pusher |
| Nozzles Connection Details: | |
| Monomer Inlet | 1.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Catalyst Inlet | 1.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Outlet | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 18 inch + SS Dished Bolted Cover |
| Light /View Glass | 6 inch |
| Jacket Connection | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) (4 NOS) |
| Drain | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Airvent | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Spare | 1.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Testing Pressure Details: | |
| Jacket / Internal Coil Testing pressure | 4 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 3 kg/cm2 |
| Support & Finishing Details: | |
| Support | Lifting Lugs 4 NOS |
| Finishing | Inside Buff Polished / Outside Pickling And Passivated |
₹ 190000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 25000 L |
| Material Of Construction | MS |
| Design | Jacketed |
| Usage/Application | Chemical, Water, Oil |
| Max pressure | 25 bar |
| Design Pressure | 16 bar |
| Max temp | 200 C |
| Design Temperature | 200°C |
| Stirrer type | Propeller |
| Agitator Type | Anchor |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Brand | Krish Engineering |
| Features | Horizontal Orientation |
| Finish | Matt |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1170000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Jacket Type | Plain Jacket |
| Design | Jacketed |
| Usage/Application | CHEMICAL AND PHARMA |
| Design Pressure | 3 bar |
| Max pressure | 25 bar |
| Heating Medium | Steam |
| Design Temperature | 150°C |
| Jacket Design Pressure | 5 bar |
| Max temp | 200 C |
| Agitator Type | Anchor |
| Stirrer type | Anchor |
| Vessel Dimensions | 2200 MM ID X3000 MM HEIGHT |
| Power Source | 20KW |
| Orientation | Vertical |
| End Type | Dish End |
| Insulation | Not Insulated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 10KL SS304 Limpeted SS304 Internal Coil SS304
| Volumetric Capacity | 10500 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 10000 kg |
| Dimension | 2000 mm ID x 3000 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 14 / 16 mm Thickness. |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR .304 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Internal Coil | 60.3 MM OD x 2.77 MM Thickness (SS 304) |
| Limpet For Heating | 88.9 MM OD (Half Pipe) x 3.05 Thickness (SS 304) |
| Limpet Turns | 18-20 No’s |
| Internal coil for cooling | NA |
| Shafting Diameter | 90 MM (SS 304) |
| Agitator type | Anchor Type / Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 15 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP (CG / BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch with MS Cladding 16 mm thickness |
| Light / View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | 3-4 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 18-20 kg/cm2 |
| Finishing | Mate Finishing External / Internal Acid Cleaning |
| Resting Lug | MS IS2062 |
| Double Mechanical Seal | Provided (Hi Fab / Leak Proof) |
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India