Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer ss mixing vessels, pharma mixing tank, vertical mixing tank, double jacketed mixing tank, ss blending tank and mixing kettles vessel.
₹ 365000 / Unit Get Latest Price
| Steel Grade | SS304 |
| Agitator Type | Anchor |
| Capacity | 5000 L |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Pharma, Chemical, Cosmetic, Food |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Finishing | Matt Finish |
| Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Verical Orientation |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Country of Origin | Made in India |
We are enlisted amongst leading and trusted companies for offering a wide range of SS Mixing Vessels.
Specifications:
Uses:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000-5000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Material | SS304/SS316 |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Usage/Application | Ayurvedic Medicine |
| Agitator Type | Turbine |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical |
| Color | SS Mirror Finished |
| Warranty | 24 Months |
| Brand | Krish |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 220000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 L |
| Tank Capacity | 2000 L |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Anchor |
| Jacket Type | Jacketed |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical |
| Max Pressure | 100-150 psi |
| Color | Black,Grey,Blue,Natural |
| Automation Grade | Manual |
| Warranty | 1 YEAR |
| Storage Capacity | 5000-10000 L,1000L,500L,750L,1500L,2000L,100000 L |
We are enlisted among st leading and trusted companies for offering a wide range of Vertical Mixing Tank.
Specifications:
Uses:
₹ 680000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 2000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Anchor |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Capacity(Litre) | 2000 L |
| Color | SILVER |
| Warranty | 01 YEAR |
| Brand | Krish |
| Voltage | 440 VOLT |
| Size | 1200 ID AND 1500 MM HEIGHT |
| Usage/Application | CHEMICAL AND PHARMA |
| Max Design Pressure | 01 BAR |
| Surface Finishing | MATT |
| Capacity | 500 L |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reactor 2KL SS316 Jacketed MS IS2062
| Volumetric Capacity | 2500 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 2000 kg |
| Dimension | 1400 mm ID x 1500 mm Height |
| Shell /Top-Dish/Bottom-Dish Thickness | 8/10/10 mm Thickness |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Jacket For Heating / Cooling | 1500 mm ID x 1250 mm Height (MS IS2062) |
| Jacket Thickness | 5 mm |
| Shafting Diameter | 50 MM (SS 316) |
| Agitator type | Anchor Type / Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 3 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI/ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch with MS Cladding 16 mm thickness |
| Light / View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Jacket Testing pressure | 3-4 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 5-6 kg/cm2 |
| Finishing | Mate Finishing External / Internal Mirror Finishing |
| Bottom Support | Leg (MS IS2062) |
₹ 1080000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 500-1000 L |
| Tank Material | SS304 |
| Application | Chemical Blending |
| Agitator Type | Top Mounted |
| Jacket Type | Plain Jacket |
| Mixing Speed | 50 to 100 RPM |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Automation Grade | MANUAL |
| Driven Type | VFD |
| Frequency | 60HZ AND 50HZ |
| Material Grade | SS316 |
| Phase | 3 PHASE |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Voltage | 440 VOLT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 10KL SS304 Limpeted SS304 Internal Coil SS304
| Volumetric Capacity | 10500 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 10000 kg |
| Dimension | 2000 mm ID x 3000 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 14 / 16 mm Thickness. |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR .304 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Internal Coil | 60.3 MM OD x 2.77 MM Thickness (SS 304) |
| Limpet For Heating | 88.9 MM OD (Half Pipe) x 3.05 Thickness (SS 304) |
| Limpet Turns | 18-20 No’s |
| Internal coil for cooling | NA |
| Shafting Diameter | 90 MM (SS 304) |
| Agitator type | Anchor Type / Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 15 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP (CG / BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch with MS Cladding 16 mm thickness |
| Light / View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | 3-4 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 18-20 kg/cm2 |
| Finishing | Mate Finishing External / Internal Acid Cleaning |
| Resting Lug | MS IS2062 |
| Double Mechanical Seal | Provided (Hi Fab / Leak Proof) |
₹ 175000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 L |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Material | SS304 |
| Heating Type | Electrical |
| Tilting Arrangement | Manual Tilting |
| Mixer Type | Anchor |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Rating | 5hp |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 690000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | High Shear |
| Max Design Pressure | 5 bar |
| Jacket Type | Plain Jacket |
| Heating Medium | Thermic Fluid |
| Jacket Design Pressure | 7 bar |
| Application | Pharmaceutical |
| Phase | 3 PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reactor 2KL SS316 Jacketed MS IS2062
| Volumetric Capacity | 2500 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 2000 kg |
| Dimension | 1400 mm ID x 1500 mm Height |
| Shell /Top-Dish/Bottom-Dish Thickness | 8/10/10 mm Thickness |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Jacket For Heating / Cooling | 1500 mm ID x 1250 mm Height (MS IS2062) |
| Jacket Thickness | 5 mm |
| Shafting Diameter | 50 MM (SS 316) |
| Agitator type | Anchor Type / Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 3 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI/ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch with MS Cladding 16 mm thickness |
| Light / View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Jacket Testing pressure | 3-4 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 5-6 kg/cm2 |
| Finishing | Mate Finishing External / Internal Mirror Finishing |
| Bottom Support | Leg (MS IS2062) |
₹ 345000 / Unit Get Latest Price
| Steel Grade | SS 316 |
| Design Pressure | 10 bar |
| Capacity | 1000 Liters |
| Agitator Type | Anchor |
| Max Pressure | 200-250 psi |
| Stored Gas | Nitrogen |
| Orientation | Vertical |
| Application | Food |
| End Type | Dish End |
| Storage Capacity | 1000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Material | MS |
| Jacket Type | Jacketed |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Features | High Temperature Resistant |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 10000 L |
| Vessel Material | SS 316 |
| Agitator Type | Anchor |
| Design Pressure | Atmospheric |
| Jacket Design Pressure | 1 Bar |
| Heating Medium | Hot Water |
| Mounting Type | Vertical |
| Jacket Type | Plain Jacket |
| Surface Finish | External Matt |
| Volumetric Capacity | 12000 Liter. (Water) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 10000 KG |
| Dimension | 2500 mm ID x 2500 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 4 mm Thickness |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR 316 |
| Orientation | Vertical |
| Both Side End | Top Flat / Bottom Cone |
| Jacket For Cooling | 2600 mm ID X 2250 mm Height (SS 316) |
| Jacket Thickness | 2.5 mm Thickness |
| Shafting Diameter | 40 MM (SS 316) |
| Agitator type | Flat type |
| Baffle Plate | 4 No’s (SS316) with 5 MM Thickness |
| Motor | 7.5 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP (CG / BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel MS IS2062 with Painted |
| Connection For Inlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Outlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Cleaning Jet | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Drain | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Spare | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Jacket Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Jacket Outlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 400 NB |
| Jacket Testing pressure | 1 Kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Acid cleaning |
| Paint On MS Part | Red Oxide + Paint |
| Bottom Support | 4 Nos Resting Lugs MS IS2062 |
| Ladder | MS IS2062 |
| Cage & Railing | MS IS2062 |
| Control Panel | 7.5 Hp VFD with Temprtacture display only |
₹ 435000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 2000 L |
| Capacity | 1000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Jacket Type | Jacketed |
| Material | SS |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Usage/Application | Industrial |
| Vessel Material | SS304 |
| Heating Medium | Thermic Oil |
| Mounting Type | LUG MOUNTING |
| Application | Chemical |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Color | Outer Matt finished |
| Agitator Type | Anchor |
| Warranty | 1 year |
| Brand | Krish |
| Size | As per vessel capacity |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Design Pressure | As per vessel capacity |
| Power Source | As per vessel capacity |
| Surface Treatment | Matt/mirror |
| Wall Thickness | As per vessel capacity |
| Phase Type | As per vessel capacity |
| Surface Finishing | Matt/mirror |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 265000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Tank Material | SS304 |
| Storage Material | Water / Gas / Chemicals / Oil / Resin |
| Agitator Type | Anchor |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Krish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India