We offer a wide range ofResin Plantthat is used mainly in the manufacturing of the enamel paints. Our range is fabricated using the latest design and manufacturing technology available. These plants are available in full range of diameters and lengths.
We are supplying , instalation and commisioning
1. Resin plant manufacturer
2. alkyd resin plant manufacturer
3.polyster resin plant manufacturer
4. Unsatured polyster resin plant manufacturer
5. Epoxy -resin plant manufacturer
₹ 220000 / Unit Get Latest Price
| Design Type | Customized, Standard |
| Automation Grade | Semi Automatic, Automatic |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 10 ton |
| Power Consumption | 35% |
| Silver | Red |
| Oxide | Green |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1550000 / Unit Get Latest Price
| Resin Type | Polyester |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Plant Scale | Production Plant |
| Form | Liquid |
| Capacity | 5000 liters |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power Consumption | 100 KW |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 885000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Design Type | Customized, Standard |
| Capacity | 5000 liters |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Karadani Engineering offers Resin-plant with Reactor,blender,pet-column,condenser,receiver
₹ 1075000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Type | Stirred Tank |
| Production Capacity | 10 KL |
| Capacity(Litre) | 1000 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Power Consumption | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Steam |
| Design Type | Batch Type |
| Capacity | 500-50000 L |
| Power Consumption | 20 hp |
| Material of Construction | Stainless Steel 316 |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Maximum Temperature | 300 degree c |
Reaction Vessel 8KL SS316 With Limpet SS304
| Volumetric Capacity | 8400 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 8000 kg |
| Dimension Details: | |
| Dimension | 2000 mm ID x 2500 mm Height |
| Shell /Dish Thickness | 8/8 mm Thickness. |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Limpet Details: | |
| Limpet For Heating | 89 MM OD (Half Pipe) x 3.05 Thickness (SS304) |
| Limpet Turns | 14-15 No's |
| Internal coil for cooling | 60.3 MM OD (full Pipe)x 2.77 Thickness |
| Agitator Details: | |
| Shafting Diameter | 95 MM (SS 316) |
| Agitator type | Anchor Type/ Flat type |
| Baffle Plate | 4 No’s |
| Baffle Size | 2500 mm Height |
| Baffle MOC | SA 240 GR 304 |
| Motor Gear Box Details: | |
| Motor | 12.5 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Warm Type Gear Box ( Bonfiglioli/ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 RPM |
| Lentral & Stuffing Box Details: | |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Nozzles Connection Details: | |
| Outlet / Inlet | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch With MS + SS316 Cladding |
| Packed column connection | 18 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Light /View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Drain | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| vent | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Testing Pressure Details: | |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | 5-7 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 4-5 kg/cm2 |
| Finishing Details: | |
| Finishing | Matt Finishing External /Internal Acid cleaning |
| Other Details: | |
| All Contact Part | SA 240 GR 316 |
₹ 3500000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Steam |
| Design Type | Batch Type |
| Capacity | 1000-10000 L |
| Power Consumption | 20 hp |
| Material of Construction | Stainless Steel 316 |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Maximum Temperature | 300 degree c |
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India