Leading Manufacturer of ms filter vessel and sand filter vessel from Ahmedabad.
₹ 443000 / Unit Get Latest Price
| Filter Type | Sand Filter |
| Capacity | 10000 L |
| Vessel Material | MS |
| Design Pressure | 10 bar |
| Application | Chemical, Food, Oil |
| Max Pressure | 100-150 psi, 750 psi |
| Brand | Krish Engineering |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material | MS |
| Material Grade | MS IS2062 |
| Storage Material | Chemical, Water, Oil, Milk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Sand Filter |
| Capacity | 5000 L |
| Vessel Material | MS |
| Design Pressure | 10 bar |
| Material | Mild Steel |
| Max Design Pressure | 30 Bar |
| Application | Chemical |
| Orientation | Vertical Orientation |
| Capacity(Litre) | 5000 L |
| Usage/Application | FILTER WATER |
| Brand | KRISH ENGINEERING |
| Color | BLUE |
| Surface Finished | MATT |
| Vessel Dimensions | 1500 X3000 MM |
Minimum order quantity: 01 Piece
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India