We have made the Chemical Reaction Pressure Vessel as a standard apparatus in the chemical industry and its basic work is for mixing processes and for chemical reactions in the liquid phase. The vessel can be easily operated in batch mode with temperature going up to 150*C To 500 C Depending on the requests of the process the agitated vessel consists of unalloyed or alloyed steel .
Jacketed Reaction Vessel consist of a Cylindrical vertical shell with standard Tori spherical/ Ellipsoidal dish on both ends. A Jacket is provided on the Outside of the shell for Heating & Cooling Stiffener Rings are provided on shell in between the shell and jacket to give uniform circulation of the heating or cooling media and to intensify the vessel
Limpet Reaction Vessel consist of a Cylindrical vertical shell with standard Tori spherical/ Ellipsoidal dish on both ends Limpet Coil is Half round Pipes welded on the outer surface of the shell and also on the bottom dish of the Reactor. Limpet coil is made of either Mild Steel Or Stainless Steel
Agitator assembly mounted on the Top dish of Jacketed Reaction Vessel consists of Shaft supported by Lantern Assembly on the Top End containing Bearing Housing with Tapered roller bearing to withstand impact load and vibratory load ensuring smooth rotation of the Shaft. Shaft Can fitted with different types Of Agitator Such as Single Anchor, Double Anchor, Turbine & Propeller types. Baffles are also provided inside the shell as per the requirement
Application Industries– Pharmaceuticals Industry
– Petrochemical Industry
– Chemical Industry
– Oil Refineries
₹ 105000 / Unit Get Latest Price
| Tank Orientation | Horizontal |
| Material | SS |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Orientation | Horizontal Orientation |
| Material Grade | SS304 |
| Storage Material | Chemical |
| Capacity | 10000 L |
| Storage Capacity | 1000 Litres |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 130000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5000 Liters |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Propeller |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical |
| Finishing | Matt Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Verical Orientation |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Material Grade | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 1000 L |
| Storage Capacity(L) | 1000 L |
| Tank Shape | Horizontal |
| Material Grade | IS 2062 |
| Storage Application | Water, Diesel |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Material | Mild Steel |
| Gases Used | Nitrogen, Oxygen, Hydrogen, Ammonia, Propane, LPG |
| Orientation | Horizontal Orientation |
| Corrosion Coating | Red Oxide Primer |
| Usage Industry | Chemical, Oil And Gas |
| Country of Origin | Made in India |
| Storage Material | Water, Gas, Chemicals, Oils, Waste, Dairy |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 240000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 9-12 kg |
| Max Temperature | 500C |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Material Grade | SS304 |
| Features | Verical Orientation |
| Finishing | Mate |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
As per our company standard we are offering an extensive assortment of SS Reactor Vessel that is used in number of processing and manufacturing industries.
This SS Reactor Vessel is manufactured using supreme class raw material and cutting-edge technology.
Features:
Technical Specifications:
Material- Stainless steel
Uses:
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 1000 L |
| Material Grade | SS316 |
| Tank Shape | Vertical |
| Storage Capacity(L) | 1000 L |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Tank Orientation | Vertical |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Materials | SS/MS |
| Size | As per vessel capacity |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1470000 / Piece Get Latest Price
| Output Capacity | 10 tons/day |
| Type of Chemical Plant | Sodium Silicate Plant |
| Design Type | Customized |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 TPH to 50 TPH |
| Power Consumption | 50KW |
| Material | Mild Steel |
| Finishing | MATT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 180000 / Unit Get Latest Price
| Tank Material | MIld Steel |
| Design Pressure | 5 bar |
| Storage Capacity | 10000 L |
| Orientation | Horizontal |
| Stored Medium | Chemicals |
| Application | Chemical |
| Max Pressure | 200-250 psi |
| Brand | Krish Engineering |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Material | MS, SS |
| Storage Material | Chemical, Water, Oil |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More Than 50000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Limpet |
| Material Grade | SS 316-304 |
| Material | SS |
| Max pressure | 15 bar |
| Max temp | 250 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Automation Grade | Manual |
| Color | SILVER |
| Power | 10HP |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 875000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Limpet |
| Max Design Pressure | 10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max pressure | 10 bar |
| Max temp | 250 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Material Grade | SS316 |
| Heating | Steam |
| Finish | Internal matt, Matt |
| Surface Finishing | Matt Finished |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 410000 / Unit Get Latest Price
| Storage Capacity | 100 L |
| Material | MS |
| Tank Orientation | Square |
| Brand | Krish Engineering |
| Size | Square |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 255000 / Unit Get Latest Price
| Storage Capacity(L) | 25000 L |
| MOC | SS304 |
| Acid Type | HCl |
| Storage Capacity | 10000 L |
| Max Pressure | 200-250 psi |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Shape | Cylindrical |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 345000 / Unit Get Latest Price
| Working Volume | 500 L |
| Capacity | 40 Kilolitre |
| Material Of Construction | SS304 |
| Agitator Type | Anchor |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Operating Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature | 50°C |
| Number Of Stages | 3 Stage |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | >15 kg |
| Features | Vertical Orientation,Horizontal Orientation,Temperature/ Pressure Indicator,Insulated Jacket, Vertical Orientation |
| Phase | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 190000 / Unit Get Latest Price
| Tank Orientation | Horizontal |
| Storage Capacity | 1000 Litres |
| MOC | MS |
| Material | MS |
| Application | Water, Chemical |
| Container Type | Tank Container |
| Features | Long Lasting Life, Zero Maintenance, Fit & Forget It Formula |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 590000 / Unit Get Latest Price
| Capacity(KL) | 5 KL |
| Design | Limpet |
| Coil MOC | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max temp | 150 C |
| Stirrer type | Propeller |
| Max Pressure | 50 kg |
| Features | Vertical Orientation |
| Max Temperature | 0-650 Degree Centigrade |
| Max Design Pressure | 50 Bar |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive,Inline,VFD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
esigned and manufactured to perfection, our company is considered as one of the renowned and preeminent manufacturers and suppliers of M.s Reaction Vessel Designed using premium metallic alloys, these have accurate dimensions, sturdy construction and can withstand temperature fluctuations.
Some of the quality features possessed by our product wide range are listed below:
Features :
Applications :
₹ 1490000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 7000 Liters |
| Capacity(KL) | 7 KL |
| MOC | SS304 |
| Design | Limpet |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Max pressure | 25 bar |
| Max temp | 200 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Features | Vertical Orientation, High Temperature Resistant |
| Heating | Steam, Thermic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 185000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 1000 L |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Heating Type | Steam |
| Material | Stainless Steel |
| Mixer Type | Paddle |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | Three phase |
| Automation Grade | Manual |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Features | Verical Orientation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 365000 / Unit Get Latest Price
| Vessel Capacity | 500 L |
| Steel Grade | SS 304 |
| Design Pressure | 5 bar |
| Capacity | 500 Liters |
| Orientation | Vertical |
| End Type | Dish End |
| Application | Oil and Gas, Chemical |
| Brand | Krish Engineering |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Flow Rate | 20 M3/HR |
| Stirring speed | 48=50 rpm |
| Features | Level/Pressure Indicator, Verical Orientation |
| Temperatures Range | 250 to 300 centigrade |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Storage Material | Chemical, Water, Oil, Milk |
| Finish | Matt Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 125000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 100 L |
| Agitator Type | Anchor |
| Design Pressure | 10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 1 HP |
| Speed Range | 50 RPM |
| Heating Cooling | Without Jacket |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Features | Verical Orientation |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Matt Finish |
Minimum order quantity: 1 Unit
We manufactured the best quality Liquid Stirring Vessel so that we can provide best product in the market, we also provide service for top quality range of Liquid Stirring Vessel. These Liquid Stirring Vessels are highly demanded by our clientele for its effective stirring ability for homogeneously
incorporating different chemicals and raw materials. These liquid stirring vessels are used in processing different products such as pharmaceutical products, pesticides, chemical products, etc. We offer our liquid stirring vessels at reasonable prices.
Features:
Specifications:
Material: SA 240GR 304 / 316/ 202 (SS 304 /316 / 202 ) ,Mild Steel ,Carbon Steel ,Alloy Steel AND BQ Plat
Size: Client Specific(Customised)
Other Details:
Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit), D/A (Documents Against Acceptance), D/P (Documents Against Payment), T/T (Bank Transfer), Other
Port of Dispatch: Transport Your Vehicle
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India