Product Specification
We are leading manufacturer and supplier Vulcanizing Composite autoclave, Customers from various regions are placing bulk orders for the reclaimed rubber due to the unmatched quality and inexplicable performance in respective applications. It is specially designed Rubber seal which can withstand height temperature and pressure are provided at both the doors.Working Temperature 250 C And Pressure Is 40 Bar
Application Industries– Comosite Component Industries
– Chemical Industries
₹ 770000 / Piece Get Latest Price
| Chamber Volume | 400 L |
| Mount Type | Horizontal |
| Automation Grade | Manual |
| Material | MS IS2062 |
| Capacity | 1000 LITER T010000 |
| Pressure Range | 15 BAR |
| Temperature Range | 250 |
| Size | 1500 MM DIA TO 30000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 2690000 / Piece Get Latest Price
| Application | Composite |
| Chamber Volume | 2000 L |
| Sterilizer Type | Steam |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | carbon steel |
| Pressure Range | 15 bar |
| Country of Origin | Made in India |
| syatem | scada with plc |
| heating system | tubular heater |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 4950000 / Piece Get Latest Price
| Application | Composite |
| Chamber Volume | 52000L |
| Sterilizer Type | Steam |
| Temperature Range | 300 Centigrade |
| Chamber Dimensions (L*W*H) mm | 3500x5000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| facility | vaccum syatem |
| cooling system | fan |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 1980000 / Piece Get Latest Price
| Application | Composite, Textile, Rubber |
| Chamber Volume | 14000 L |
| Sterilizer Type | Steam |
| Size | 550 mm x 900 mm |
| Mounting | Horizontal |
| Door Type | Single Door |
| Automation | Semi Automatic |
| Temperature Range | 250 CENTIGRADE |
| Material | SA516 GR-70+SS304 |
| Chamber Dimensions (L*W*H) mm | 1500MM X6000 MM |
| Pressure Range | 15 BAR |
| Capacity | 15000 LITER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India