Providing you the best range of stainless steel reactors, silicate digester vessel, high pressure reactor vessel, high speed agitator reactor, ss reactor vessel and sodium silicate reactor with effective & timely delivery.
₹ 725000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| SS Grade | SS304 |
| Reactor Type | With Bolted Flanged |
| Usage/Application | Industrial |
| Design Pressure | 10 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Propeller |
| Finishing | Mirror Polished |
| Features | Horizontal Orientation, Insulated Jacket, Vertical Orientation |
| Max Temperature | 300 Degree |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Production capacity | 20 TPD |
| Silicate form | Liquid |
| Plant type | Manual |
| Design Pressure | 10 bar |
| Material | Mild Steel |
| Wall Type | Limpet Coil |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | MS IS2062 |
| Automation Grade | Manual |
| Motor Speed | 48-50 Rpm |
| Warranty | 1 Year |
| Is It Insulated Jacket | NonInsulated Jacket |
| Product Type | Enginering |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Wall Thickness | As per pressure |
| Weight | As per vessel |
| Orientation Type | Verical |
| Shape | Cylindrical |
| Working Temp. | 280 degree |
| Plc Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Volume | 2000 L |
| Capacity | 2000 L |
| Design Pressure | 10 bar |
| MOC | MS |
| Material Of Construction | Mild Steel |
| Design | Limpet |
| Max Design Pressure | 20 bar |
| Max Temperature | 200°C |
| Stirring Option | Overhead Stirrer |
| Application | Batch Reaction |
| Material Grade | MS IS2062 |
| Vessel Dimensions | As per capacity |
| Color | Red oxide+Colour |
| Diameter | As per capacity |
| Heating | Thermic, Oil, Steam |
| Safety Features | Safety Valve, Pressure Switch |
| Pressure Range | High |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 335000 / Unit Get Latest Price
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Agitator Type | Anchor |
| Material | Stainless Steel |
| Jacket Type | Without Jacket |
| Design Pressure | 10 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Applications | Used in Chemical Process |
| Power | 100 Horsepower |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1260000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Jacketed |
| Material | Stainless Steel |
| Max pressure | 10 bar |
| Max temp | 200 C |
| Stirrer type | Turbine |
| Usage/Application | CHEMICAL-PHARMA -OIL |
| Features | High pressure Reactor |
| Finishing | mirrior/matt |
| Grade | SS304-SS316 |
| Max Design Pressure | 0-10 BAR |
| Orientation | Verticle |
₹ 1265000 / Unit Get Latest Price
| Production capacity | 10 TPD |
| Silicate form | Liquid |
| Type of Chemical Plant | Sodium Silicate Plant |
| Power load | 50 kW |
| Fuel type | Diesel, Natural gas, Coal |
| Structure material | SS304 |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 50kw |
| Finishing | color |
| Country of Origin | Made in India |
| Plant type | Semi automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 1575000 / number Get Latest Price
| Reactor Capacity | 20000 L |
| Capacity | 20000 |
| SS Grade | SS316 |
| MOC | SS316 |
| Reactor Type | Jacketed |
| Design | Jacketed |
| Design Pressure | 10 bar |
| Max pressure | 15 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Max temp | 200 C |
| Agitator Type | Propeller |
| Stirrer type | Paddle |
| Heating | Steam |
| Phase | 3 phase |
| Mounting | Leg |
| Orientation | Vertical |
Minimum order quantity: 01 number
Reaction Vessel 25 KL SS316 Jacketed MS IS2062 (VFD +Control Penal)
| Volumetric Capacity | 28000 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 25000 Liter |
| Dimension | 2800 mm ID x 3780 mm Height |
| Shell /Dish Thickness | 10/10 mm Thickness. |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Jacket For Heating / Cooling | 2950 mm ID x 3300 mm Height (MS) |
| Jacket Thickness | 10 mm |
| Internal coil for cooling | NA |
| Shafting Diameter | 120 MM (SS 304) |
| Agitator type | Turbine type 5 Nos Blade |
| Baffle Plate | 4No’s |
| Motor | 40 HP ,1440 RPM, 3 PHASE , FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box ( BONFIGLOLY/ELECONE) |
| Final RPM | 63 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 4inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch with SS316 Cladding 16 mm thickness |
| Light /View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Jacket / Internal Coil Testing pressure | 4 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 5 kg/cm2 |
| Finishing | Mate Finishing External +PAINT |
| VFD | YES (Delta , Xinje , Make) |
| Contro Penal | YES (Local Push Botton FLP) Penal box Fabricated |
₹ 3750000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 30000 L |
| Reactor Capacity | 30000 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Vessel Material | SS 304 |
| Jacket Type | Plain Jacket |
| Usage/Application | CHEMICAL AND PHARMA |
| Design Pressure | 6 bar |
| Heating Medium | Steam |
| Design Temperature | 150°C |
| Jacket Design Pressure | 7 bar |
| Agitator Type | Anchor |
| Vessel Dimensions | 2000 ID AND 4500 MM HEIGHT |
| Power Source | 3 PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 30KL SS304 Jacketed MS IS2062
| Volumetric Capacity | 30000 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 30000 kg |
| Dimension | 2700 mm ID x 5250 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 10 MM |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR .304 |
| Orientation - | Vertical |
| Both Side End | Both End's Dish |
| Jacket | 2800 MM Dia x 4750 MM Length |
| Jacket Thickness | 6 MM Thk |
| Shafting Diameter | 90 MM (SA 240 GR .304) |
| Agitator type | Anchor Type/ Flat type |
| Baffle Plate | 100 MM W x 5000 MM Length x 10 MM Thk |
| Motor | 20 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (PRIMIUM / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Acid And Waste Water | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Caustic/Reagents | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Water/Dilution | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Air Inlet | 1/4 Inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Hopper Inlet | 4 Inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Drainage | 3 Inch |
| FeeD Discharge | 3 Inch |
| Manhole | 600 MM |
| Internal Coil Testing pressure | NA |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Acid cleaning |
| PH Transmitter | 1 NOS |
| Temperature monitor | 1 NOS |
| Pressure Gauge | 1 NOS |
| PH Transmitter | 1 NOS |
₹ 155000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2000 L |
| Tank Capacity | 2000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Anchor |
| Phase | Three Phase |
| Application | Chemical |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Krish Engineering |
| Usage/Application | All Industrial Application |
We are enlisted among st leading and trusted companies for offering a wide range of Chemical Process Mixing Tank.
Specifications:
Uses:
₹ 200000 / Unit Get Latest Price
| Tank Capacity | 1000 L |
| Capacity | 1000 L |
| Tank Material | SS304 |
| Agitator Type | Anchor |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Motor Power | 0.75 kW |
| Mounting Type | Side Entry |
| Application | Chemical |
| Orientation | Horizontal Orientation |
| Shape | Cylindrical |
| Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 745000 / Unit Get Latest Price
| Storage Capacity | 5000 Litres |
| Design Pressure | 10 bar |
| Orientation | Vertical |
| End Type | Dish End |
| Application | Pharma, Oil and Gas, Chemical |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Brand | Krish Engineering |
| Features | High Temperature Resistance, Level/Pressure Indicator, Verical Orientation |
| Material Grade | SS304 |
| Storage Material | Chemical, Water, Oil, Milk |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 270000 / UNIT Get Latest Price
| Capacity | 1000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Jacketed |
| Max pressure | 6 bar |
| Max temp | 150 C |
| Stirrer type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Features | Horizontal Orientation |
| Material Grade | SS304 |
| Voltage | 30 KW |
| Surface Finishing | Mate Finishing |
| Shape | Cylinderical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 UNIT
₹ 365000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 4 KL |
| MOC | SS316 |
| Design | Limpet |
| Storage Material | Oil |
| Max Temperature | 250°C |
| Stirrer type | Anchor |
| Features | Vertical Orientation, Temperature/ Pressure Indicator |
| Max Pressure | >15 kg |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Designed and manufactured to perfection, our company is considered as one of the renowned and preeminent manufacturers and suppliers of Conical Reaction Vessel Designed using premium metallic alloys, these have accurate dimensions, sturdy construction and can withstand temperature fluctuations.
Some of the quality features possessed by our product wide range are listed below:
Features :
Applications :
₹ 775000 / Unit Get Latest Price
| Vessel Capacity | 10000 L |
| Steel Grade | SS 304 |
| Design Pressure | 25 bar |
| Max Design Pressure | 10 bar |
| End Type | Dish End |
| Application | Food, Chemical, Pharma, Oil and Gas |
| Orientation | Horizontal Orientation |
| Brand | Krish Engineering |
| Storage Material | Chemical, Water, Oil, Milk |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Unit
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India