Offering you a complete choice of products which include mixing tank with agitator, industrial air receiver tank, stainless steel chemical tank and stainless steel jacketed reactor.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 Liters |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Anchor |
| Height | 1500 mm |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical |
| Color | silver |
| Power | 3 hp |
| Voltage | 440 v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Mixing Tank 2KL SS304
| Volumetric Capacity | 2000 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 2000 kg |
| Dimension | 1270 mm ID x 1500 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 3 mm Thickness. |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR .304 |
| Orientation - | Vertical |
| Both Side End | Top Dish / Bottom Dish |
| Internal coil for cooling | NA |
| Internal coil Turns | NA |
| Shafting Diameter | 50 MM (SA 240 GR .304) |
| Agitator type | Anchor Type/ Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 3 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (PRIMIUM / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 8 inch @ TOP |
| Internal Coil Testing pressure | NA |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Acid cleaning |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 3000 L |
| Material | MS |
| Design Pressure | 10 bar |
| Tank Orientation | Vertical |
| Tank Coating | Epoxy Painted |
| Storage Capacity(litre) | 3000 L |
| Pressure Rating(psi) | 150 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Receiver Tank 5KL MS IS2062
| Volumetric Capacity | 5000 Liter. |
| Diameter | 1500 MM ID |
| Cylindrical Length With Dish End | 2500 MM Length |
| Shell Thickness | 8 MM Thickness. |
| Dish Ends Thickness | 10 MM Thickness |
| Construction of Material | MS IS 2062 |
| Orientation / Cylindrical Bottom Ends | Vertical / Dish End |
| Connection For Inlet | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Outlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Safety Valve | 1.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Drain Valve | 1.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Pressure Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Hand Hole | 16 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Working Pressure | 10 kg/cm2 (g) |
| Hydro Test Pressure | 12 kg/cm2 (g) |
| Design Temperature | 60 Degree |
| Internal Corrosion Allowance | 1.5 |
| Bottom Support | Ring Type MS IS 2062 |
| Paint & Finishing | Send Basting +one Coat Primer +One Coat Final Paint (Grey) |
| Standard | IS2825 |
| Safety relief valves | Non-IBR |
| Pressure gauge | 1 inch (0-21 Kg/cm2) |
| Drain Valve | Flanged Ball Valve (Cast iron) |
| Document | All Test Certificate Provide By KARADANI ENGINEERING PVT. LTD. |
₹ 345000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 10000 L |
| Material Grade | SS304 |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Application | Pharma |
| Design Pressure | Atmospheric |
| Surface Finish | Mirror |
| Top Type | Dished Top |
| Bottom Type | Dished Bottom |
| Insulation | Non Insulated |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 845000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 2000 L |
| Material Of Construction | SS316 |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 250°C |
| Agitator Type | Anchor With Turbine |
| Heating Medium | Steam |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 2KL SS316 With Jacketed SS304
| Volumetric Capacity | 2250 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 2000 kg |
| Dimension | 1250 mm ID x 1500 mm Height |
| Shell /Dish Thickness | 6/8 mm Thickness. (Top Dish Openable) Flage 16 mm with SS316 Cladding |
| Shell /Dish Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Limpet For Heating | 60.3 MM OD (Half Pipe) x 3.05 Thickness (MS IS2062) |
| Limpet Turns | 12-13 No's |
| Internal coil for cooling | 1.5 Inch 33.4 with 2.77 ,mm thickness pipe with 12 Nos Turns (SS316 Seemless) |
| Shafting Diameter | 70 MM (SS 316) |
| Agitator type | Full Anchor Type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 10 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Warm type Gear Box ( PRIMIUM/ELECONE)+Phully One set as per RMP 60 Extra |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 18 x 14 inch with MS Cladding 16 mm thickness |
| Packed column connection | 8 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Light /View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | 7 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 6 kg/cm2 |
| Finishing | External Acid cleaning |
| All Contact Part | SS316 |
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India