Offering you a complete choice of products which include high speed mixing tank, electrically heated mixing tank and jacketed agitator tank.
₹ 510000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 2000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Anchor |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | lUG MOUNTING |
| Application | Food |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Capacity | 1000 L |
| Color | As shown in image |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Krish |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 L |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Storage Material | Milk/Dairy |
| Agitator Type | Anchor |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Color | silver |
| Warranty | 01 year |
| Brand | Krish |
| Voltage | 440 |
| Size | 900mm id and 1500 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Mixing Tank 1KL SS316 Jacketed SS304
| Volumetric Capacity | 1200 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 1000 kg |
| Dimension | 1000 mm ID x 1500 mm Height |
| Shell / Cone / Flat Thickness | 3 mm Thickness. |
| Shell / Cone / Flat Construction of Material | SA 240 GR .316 |
| Orientation | Vertical |
| Both Side End | Top Dish / Bottom Dish |
| Jacket For Heating / Cooling | 1100 mm ID x 1250 mm Height (SS 304) |
| Jacket Thickness | 3 mm |
| Internal coil for cooling | NA |
| Internal coil Turns | NA |
| Shafting Diameter | 45 MM (SA 240 GR .316) |
| Agitator type | Anchor Type/ Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 3 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP ( CG/BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (PRIMIUM / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | Side Flip / As Per Requirement |
| Jacket / Internal Coil Testing pressure | NA |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Matt Finishing |
₹ 1225000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 10000 L |
| Tank Material | SS316 |
| Agitator Type | Anchor |
| Motor Power | 5.5 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Food |
| Jacket Type | Jacketed |
| Shaft Seal Type | Stuffing Box |
| Volumetric Capacity | 12000 Liter. (Water) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 10000 KG |
| Dimension | 2500 mm ID x 2500 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 4 mm Thickness |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR 316 |
| Orientation | Vertical |
| Both Side End | Top Flat / Bottom Cone |
| Jacket For Cooling | 2600 mm ID X 2250 mm Height (SS 316) |
| Jacket Thickness | 2.5 mm Thickness |
| Shafting Diameter | 40 MM (SS 316) |
| Agitator type | Flat type |
| Baffle Plate | 4 No’s (SS316) with 5 MM Thickness |
| Motor | 7.5 HP ,1440 RPM, 3 PHASE ,N-FLP (CG / BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel MS IS2062 with Painted |
| Connection For Inlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Outlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Cleaning Jet | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Drain | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Spare | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Jacket Inlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Connection For Jacket Outlet | 2 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 400 NB |
| Jacket Testing pressure | 1 Kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | Full Of Water |
| Finishing | External Mate Finishing / Internal Acid cleaning |
| Paint On MS Part | Red Oxide + Paint |
| Bottom Support | 4 Nos Resting Lugs MS IS2062 |
| Ladder | MS IS2062 |
| Cage & Railing | MS IS2062 |
| Control Panel | 7.5 Hp VFD with Temprtacture display only |
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India