Pioneers in the industry, we offer stainless steel gmp reactor, resin reaction kettle, stainless steel reaction vessel, stainless steel chemical reactor, ms pressure vessels and high pressure stainless steel vessel from India.
₹ 655000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity | upto 1 Kilolitre |
| Contact Material | SS304 |
| Jacket Type | No Jacket |
| Type of Machine | Tablet Making Machine |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 300 Degree |
| Phase | 3 PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1190000 / Piece Get Latest Price
| Resin Type | Polyester |
| Capacity | 10000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Limpet |
| Automation Grade | Manual |
| Material Grade | SS 316 304 |
| Material | SS |
| Plant Scale | Pilot Plant |
| Max pressure | 10 bar |
| Power Consumption | 25 kW |
| Max temp | 250 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Phase | Three Phase |
| Color | SILVER |
| Power | 20HP |
| Warranty | 1 YEAR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 05 Piece
₹ 1025000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 L |
| MOC | SS304 |
| Design | Jacketed |
| Max Design Pressure | 10 bar |
| Automation Grade | Manual |
| Max pressure | 10 bar |
| Max temp | 200 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Material Grade | SS316 |
| Voltage | 440 VOLTAGE |
| Surface Finishing | MATT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 8KL SS316 With Limpet SS304
| Volumetric Capacity | 8300 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 8000 kg |
| Dimension | 1900 mm ID x 2500 mm Height |
| Shell /Dish Thickness | 8/8 mm Thickness. |
| Shell /Dish Construction of Material | SS316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Limpet For Heating | 73.0 MM OD (Half Pipe) x 2.77 Thickness (SS 304) |
| Limpet Turns | 16-17 No’s |
| Internal coil for cooling | NA |
| Shafting Diameter | 110 MM (SS 316) |
| Agitator type | Anchor Type/ Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 12.5 HP ,1440 RPM, 3 PHASE , FLP ( Crompton) |
| Gear Box Type | Worm Type Gear Box ( PRIMIUM/ELECONE) |
| Final RPM | 56 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted With SS coverd |
| Outlet / Inlet | 3 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch |
| Light /View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | 3-16 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 3-30 kg/cm2 |
| Finishing | External Mirror Finishing / Internal Mirror Finishing |
| Mechanical Seal | Single Dry Mechanical Seal |
| Insulation | 50 mm Rockwool Insulation |
| Insulation Cladding | 2 mm ( SS304) |
₹ 555000 / Unit Get Latest Price
| Reactor Capacity | 10000 L |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| Design Pressure | 10 bar |
| Tank Orientation | Vertical |
| Orientation | Horizontal Orientation |
| Wall Type | Limpet Coil |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | MS |
| Storage Medium | Acids |
| Usage Industry | Chemical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Designed and manufactured to perfection, our company is considered as one of the renowned and preeminent manufacturers and suppliers of Chemical Reactor Vessel. Designed using premium metallic alloys, these have accurate dimensions, sturdy construction and can withstand temperature fluctuations.
Some of the quality features possessed by our product wide range are listed below:
Features :
· Magnetically coupled agitated vessels for vaccines
· Blending/mixing vessels for liquid oral, IV fluid, injectables and other liquid applications
· Storage tanks for water for injection and purified water storage systems
· Pressure vessel for various applications
· GMP reactors for crystallization, blending, heat transfer application with scrapper with agitator, anchor agitator, custom built agitation solutions
· Sterilizers for intravenous system
Applications :
· Chemical industry
· Pharmaceutical industry
₹ 460000 / UNIT Get Latest Price
| Vessel Capacity | 10000 L |
| Steel Grade | MS |
| Design Pressure | 16 bar |
| Application | Pharma, Oil and Gas, Chemical |
| Orientation | Horizontal Orientation |
| Max Design Pressure | >40 bar |
| Features | Horizontal Orientation |
| End Type | Dish End |
| Storage Material | Chemical, Water, Oil, Milk |
| Finish | Coated |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 UNIT
₹ 2270000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20000 L |
| MOC | SS316 |
| Design | Limpet |
| Max pressure | 10 bar |
| Max temp | 250 C |
| Stirrer type | Anchor |
| Heating | Thermic |
| Finish | Matt |
| Mounting | Platform |
| Orientation | Vertical |
Minimum order quantity: 01 Piece
Reaction Vessel 20 KL SS316 With Limpet MS IS2062
| Volumetric Capacity | 20000 Liter. (Water ) |
| Fluid Density | 1.2 gm./cm3 |
| Working Capacity | 20000 kg |
| Dimension | 2500 mm ID x 3250 mm Height |
| Shell / Dish Thickness | 10/10 mm Thickness |
| Shell / Dish Construction of Material | SA 240 GR 316 |
| Orientation - Both Side End | Vertical - Top Dish / Bottom Dish |
| Limpet | 89 MM OD (Half Pipe) x 3.05 Thickness (MS IS2062) |
| Limpet Turns | 21-22 No's |
| Internal coil for cooling | 48.3 MM OD (Full Pipe) x 2.77 Thickness (SS 316) |
| Shafting Diameter | 100 MM (SS 316) |
| Agitator type | Anchor Type / Flat type |
| Baffle Plate | 3 No’s |
| Motor | 25 HP ,1440 RPM, 3 PHASE , FLP (CG / BBL) |
| Gear Box Type | Inline Helical Gear Box (BONFIGLIOLI / ELECONE) |
| Final RPM | 48-50 |
| Lentral , Bearing Housing & Stuffing Box | Mild steel with Painted |
| Outlet / Inlet | 4 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Manhole | 20 inch with MS Cladding 16 mm thickness |
| Packed column connection | 20 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Light / View Glass | 4 inch |
| Pressure Gauge / Vacuum Gauge | 1 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Thermostat | 0.5 inch (ANSI B16.5 150 # CLASS) |
| Limpet / Internal coil Testing pressure | 5-7 kg/cm2 |
| Vessel Testing pressure | 4-5 kg/cm2 |
| Finishing | Mate Finishing External / Internal Acid cleaning |
| All Contact Part | SS316 |
₹ 245000 / Unit Get Latest Price
| Vessel Capacity | 5000 L |
| Steel Grade | SS 304 |
| Design Pressure | 5 bar |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Max Design Pressure | 30bar |
| End Type | Dish End |
| Application | Pharma, Chemical, Food, Oil and Gas |
| Max. Design Pressure | 30bar |
| Brand | Krish Engineering |
| Stirring speed | 48-50 RPM |
| Temperatures Range | 250 Degree |
| Orientation | Vertical Orientation |
| Storage Material | Chemical, Water |
| Shape | Cylinderical |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 875000 / Piece Get Latest Price
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Jacket Type | Conventional Jacket |
| Design Pressure | 6 bar |
| Design Temperature | 200°C |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Medium | Electric |
| Cooling Medium | Cooling Water |
| Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 01 Piece
Hardik Babu Bhai Karadani (Managing Director)
Karadani Engineering Private Limited
21, Kartvay Industrial Estate, Bhavada Patiya , Kuha, Kuha
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India